"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çalışan Motivasyonu

Çalışan Motivasyonu

Çalışan motivasyonu konusu dönemsel olarak çok farklı uygulamaları içeren; hassas ve diğer çevresel koşullara bağlı olarak değişken bir konu  olması nedeniyle, insan kaynaklarının ve yönetimin gündemini işgal eden bir konudur.  Çalışan motivasyonu, önemli oranda ekonomik göstergeler ile bu göstergelere bağlı olarak toplumsal sosyal gelişmelerle oluşan kuşak farklılıklarından etkilenmektedir..

Ekonomik koşulları incelediğimizde belirsizliğin arttığı dönemde hedeflerin çalışanları motive edecek şekilde belirlenmediği, durgunluk dönemine girildiği, çalışanların beklentilerinin karşılanmadığı dolayısıyla motivasyonun önemli ölçüde düştüğü görülmektedir.

Aslında olumsuz gelişme beklentisinin arttığı belirsizlik dönemi, kriz gibi olumsuz gelişmelerin yaşandığı döneme göre daha fazla kaygı üretmekte bu da umut ve motivasyonun düşmesine yol açmaktadır. Dolayısıyla çalışanlar daha verimli çalışmak  ve yaratıcı düşünce üretmek yerine felaket senaryoları yazıp artan endişe ve kaygı seviyeleriyle başa çıkmaya çalışmaktadırlar.

Kurumlara bu dönemlerde önemli bir görev düşmektedir. Kişileri endişe ve kaygılarından kurtaracak, gelişimlerine destek olacak eğitim ve geliştirme merkezi uygulamaları ile bu dönemden daha güçlü çıkılmasını  sağlamak mümkündür. Hali hazırda bu anlayışla çalışan kurumlar, hem organizasyonel iklimi dengelemekte hem de çalışanları geliştirmek suretiyle  insan sermayesine yatırım yapmaktadırlar.

Özellikle Y kuşağı çalıştıran kurumlar, Y kuşağının temel ihtiyaçlarından olan istedikleri konuda öğrenme ihtiyacını karşılayan eğitimler düzenlemekte, çalışanların potansiyellerini ortaya çıkaracak kişilik envanterleri ve değerlendirme geliştirme merkezi uygulamaları ile çalışanların yetkinliklerini artırmayı hedeflemektedirler.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir