"Enter"a basıp içeriğe geçin

Depresyondan kurtulmanıza Yardımcı Olacak 10 Küçük Fiziksel Aktivite

Depresyondan kurtulmanıza Yardımcı Olacak 10 Küçük Fiziksel Aktivite

Eğer depresyonla mücadele ediyorsanız, herhangi bir egzersiz yapmayı düşünmek bile çok yorucudur. Belki şu anda bir adım atmakla ya da koltuktan kalkmakla bile mücadele ediyor olabilirsiniz. Berbat hissettiğimizde, bir şeyler yapmak için motive hissetmek çok zordur. Depresyonun fiziksel etkilerini hissediyorsak, bu his kısmen doğrudur.

Ama ya modunuzu yükseltmeye yardımcı olacak birkaç şey yaparak bu yıkıcı üzüntüyü biraz bile olsa giderebilseydiniz?

Araştırma sonuçları birçok kez gösterdi ki fiziksel aktivite, depresyona karşı etkili bir güçtür. Birçok insan egzersiz yapabilmek için motive olmaları gerektiğine inanır. Aslında gerçek tam tersidir. Fiziksel bir şey yapmak, motivasyonu canlandırır. Bu şüphesiz bir paradokstur ve insan zihninin gizemlerinden biridir.

Eğer ağır, karanlık depresyonlu bir yerdeyseniz size kendinizi spor salonuna gitmeyi zorlamanızı ya da güç arttırıcı antrenmanları olan bir programa girmenizi önermiyorum. Size önerdiğim şey, evde düşük etkili birkaç fiziksel aktivite yapmanızdır; üstesinden gelme hissini kazanarak modunuzu adım adım yükseltebilirsiniz. Bu ünlülerin de yaptığı bir şeydir.

Zamanla üstesinden geliyor olma hissi, ileride; modunuz yükseldiğinde, daha yoğun fiziksel aktiviteler yapabilmenizi sağlar.

Aşağıda depresyona yardımcı olacak 10 küçük fiziksel aktiviteyi bulabilirsiniz. Bu aktiviteler hüzünlü hissettiğiniz zamanlarda çok fazla konsantrasyon gerektirmez. Buradaki önemli nokta hareketlenmektir.

  1. Mailinizi yazmak için yerinizden kalkın
  2. Köpeğinizi gezdirin
  3. Kahve cezvenizi yıkayın
  4. Oturduğunuz yerdeki bir markete gidin ve bir hazır yemek alın
  5. Evdeki çalışma masanızı düzenleyin
  6. Oturma odanızı süpürün
  7. Mobilyalarınızın küçük bir kısmını cilalayın
  8. Çöp kutunuzu yıkayın
  9. Birikmiş çamaşırlarınızı yıkayın
  10. Çekmecenizi ya da dolabınızı düzenleyin

 

Son olarak

Tam anlamıyla depresif hissettiğinizde, pek bir şey yapmak istemediğiniz anlaşılabilir bir şey. Bu duygu; bir kayıp yaşamanıza, ret edilmiş olmanıza ya da bir ilişkinin bitmiş olmasına bağlı durumsal bir depresyonsa, kısmen doğrudur.

Bir aktiviteyi yapmak için enerji eksikliği hissediyorsanız, kendinizi onun için zorlamayın ama bilin ki üzüntünüzü küçük yollarla giderebilirsiniz. Zamanla bu küçük şeyler sizi, depresyonun yoğun yerçekimi kuvvetinden uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.

Çökmüş hissettiğinizde enerjinizi arttırmaya yardımcı olacak başka şeyler de yapabilirsiniz. Amaç küçük başlayıp, adım adım ilerlemek. Unutmayın ki hissettiğiniz şey geçecek- sonsuza dek sürmeyecek. Daha aydınlık günler gelecektir!

Kaynak: Moore, J. D. (2014). 10 Small Physical Activities That Help with Depression | Reaching Life Goals [Web log post]. Retrieved from http://blogs.psychcentral.com/life-goals/2014/11/10-small-physical-activities-that-help-with-depression/

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir